Kiralama Koşulları

Kiralama Koşulları

KİRALAMA SÜRESİ

Günlük kiralamalarda en kısa kiralama süresi 24 saattir, aylık kiralamalarda ise 30 gündür.

UZUN SÜRELİ KİRALAMALAR

Aylık kiralamalarda özel fiyat uygulanır. Kiralama fiyatı ve koşullarına ilişkin bilgi için 444 9 268 no'lu 7/24 çağrı merkezini, +90 533 574 6703 nolu AYTUCAR rezervasyon merkezini veya size en yakın AYTUCAR ofisini arayabilirsiniz.

SÜRÜCÜ BELGESİ VE KİRALAMA YAŞI SINIRLAMALARI

Araç Kiralamak için 21 yaşını doldurmuş olmanız ve en az 1 yıllık B grubu ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. 21 yaşını doldurmuş olmak koşulu sabit kalmak kaydı ve ehliyet süresi koşuluna uyularak orta ve üst sınıf araçlar için de genç sürücü ücreti alınarak araç kiralanabilmektedir.

Genç sürücü uygulamasını kullanabilmek için aşağıda yer alan koşulların sağlanması gerekmektedir.

Ekonomik grupta bulunan araçları kiralayabilmek için en az 21 yaşında ve 1 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 19-21 yaş aralığında ve 1 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek ekonomik gruptan araç kiralayabilmektedir.

Orta grupta bulunan araçları kiralayabilmek için en az 25 yaşında ve 2 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. 21-25 yaş aralığında ve 2 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek orta grubundan araç kiralayabilirler.

Üst  grupta bulunan araçları kiralayabilmek için en az 27 yaşında ve 3 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir.

21-27 yaş aralığında ve 3 yıl ehliyet sahibi olan kişiler Genç Sürücü ücreti ödeyerek üst gruptan araç kiralayabilirler.

Genç sürücü uygulaması için MAXI KORUMA PAKETİ'nin alınması mecburidir. AYTUCAR genç sürücü uygulamasını yapıp yapmamakta serbesttir.

REZERVASYONUNUZUN ALINMASI

Rezervasyonunuz tarafımıza ulaştığında, rezervasyon merkezimiz tarafından talep ettiğiniz bilgilere göre araç durumumuz kontrol edilir ve size aynı gün içerisinde olumlu yada olumsuz yanıt verilir.

REZERVASYONUNUZUN ONAYLANMASI

Rezervasyonunuz onaylandığında size mail veya SMS ile bilgi verilir. Bundan dolayı, lütfen vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olunuz.

EK SÜRÜCÜ

Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi ve/ veya kişilerce kullanılabilmesi için ek sürücüye ait Sürücü Belgesi bilgilerinin, ek ücretli olarak , Kira Sözleşmesi’ne eklenmesi ile mümkündür. Kira sözleşmesinde yer almayan kullanıcı ve ve ya kullanıcılar tarafından her hangi bir kaza durumunda tüm güvenceler geçersiz sayılarak gerek kiralayan ve gerekse aracı kullanan kişi / kişiler ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar. Fiyat ve ayrıntılı bilgi için Rezervasyon Merkezi’mizi arayabilirsiniz.( Ek sürücü kiralama koşulları Sürücü Belgesi ve Yaş Sınırlamalarında bulunan koşullarla aynıdır.)

YABANCI EHLİYETLE KİRALAMA

a) Kiralama yapacak olan Türk vatandaşları dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının yalnızca aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:

Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir.

Altı aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış sürücü belgelerinin Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunludur.

Bir yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

b) Kiralama yapacak olan Yabancı ülke vatandaşları ise dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:

Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.

Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

Dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgeleri ile bu maddede belirtilen şartları sağlamadan araç kullananlar hakkında 2918 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine istinaden işlem yapılır.

ARAÇ TESLİM ETME / TESLİM ALMA

24 saat kesintisiz hizmet veren Uluslararası Hava Limanları Ofislerimizde günün her saatinde; Diğer ofislerimizde ise mesai saatleri içerisinde (08:30-18:30) ofiste araç teslimi ve araç alınması ücretsizdir. Uluslararası Hava Limanları haricinde mesai saatleri dışında gerçekleşecek araç teslimatları ve araç bırakmaları ek ücrete tabidir.

ADRESE ARAÇ TESLİM ETME / TESLİM ALMA

İstenilen adrese araç teslimi veya istenilen adresten araç teslim alma hizmeti ek ücrete tabidir. Ek ücret mesafeye göre değişiklik gösterdiğinden 444 9 268 no'lu 7/24 çağrı merkezinden, +90 533 574 6703 nolu AYTUCAR rezervasyon merkezinden veya size en yakın AYTUCAR ofisinden bilgi alabilirsiniz.

DROP BEDELİ - (TEK YÖN KİRALAMA)

Aracın başka bir ofise/şehire iade edilmesi durumunda, kira süresine bakılmaksızın Tek-Yön ücreti uygulanır. Ücret bilgileri ofis bazında değişiklik göstermekte olup detaylı bilgiyi 444 9 268 no'lu 7/24 çağrı merkezini veya +90 533 574 6703 nolu AYTUCAR rezervasyon merkezini arayarak alabilirsiniz.

FİYATLARA DÂHİL OLAN VE OLMAYAN HUSUSLAR

Günlük araç kiralama hizmetinde günlük kilometre sınırı araç grubuna göre 300- 350 km arasındadır.Detaylı bilgiyi ofislerimizden veya rezervasyon merkezimizden öğrenebilirsiniz.

Kilometre kullanım hakkı en üst limit 30 gün olmak şartlı ile 4000 km ile sınırlıdır. Km aşım ücreti grup bazında değişkenlik göstermekte olup detaylı bilgiyi rezervasyon merkezimizden ve ya ofislerimizden alabilirsiniz.

Muafiyetli Hasar Sorumluluk Güvencesi(CDW) ve %18 Katma Değer Vergisi dahildir.

Muafiyet (Excess) nedir?

Kiralanan aracın herhangi bir sebep ile hasar görmesi sonucu (tek taraflı veya çift taraflı kazaya karışması, park halindeyken hasara uğraması gibi)  onarım, boya veya parça değişimi gerektiren hallerde, kiralayanın kusuru olup olmadığına bakılmaksızın oluşan hasar bedelinin ve kasko değer kaybının  aşağıda belirtilen araç gruplarına göre belirlenen miktara kadar olan kısmının kiralayan tarafından karşılanmasıdır. Sigortanın sorumluluğu aşağıda belirlenen miktardan sonra başlar.

ARAÇ GRUBU

    MUAFİYET        (EXCESS) BEDELİ

FIAT LINEA-DOBLO-RENAULT SYMBOL-CITROEN C-ELYSEE-HYUNDAI I20 

       300€

FIAT EGEA-DACIA DUSTER-LODGY-LOGAN-WW.JETTA-HYUNDAI BLUE - CITROEN CACTUS- C3 - RENAULT TRAFFIC

       400€

MERCEDES C180-C200-A180-B180-VITO-BMW 3.16- WW.PASSAT

       1500€

Kira bedeline yakıt, köprü, otoyol ücretleri, trafik cezaları,otopark ücretleri ile ekstra sigortalar (TWH- Lastik, Cam, Far), (SCDW-Full Kasko), (MI-Mini Onarım Paketi), (TP-Hırsızlık Sigortası), ek sürücü, tek yön ücreti, araç teslim etme ve teslim alma ücretleri, bebek koltuğu, navigasyon cihazı gibi ekstra talepler dahil değildir.

Araçlar teslim edildiği yakıt miktarı ile iade alınır. Eksik yakıt ile iade edilen araçlarda, yakıt farkı hizmet ücreti ile birlikte alınır. Alındığı yakıt seviyesinden daha fazla yakıt ile iade edilen araçlarda yakıt bedeli iadesi yapılamamaktadır. 

İSTEĞE BAĞLI EK SİGORTALAR

Kiralama sözleşmesine dahil olmayan hizmet ve muafiyetleri ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olarak seçeceğiniz koruma paketleri ile ortadan kaldırabilirsiniz. (Günlük Koruma paket fiyatları araç gruplarına göre belirtilmiştir.). 

EK HİZMET/SİGORTA TÜRÜ

MINI KORUMA

MIDI KORUMA

MAXI KORUMA

ÜCRETSİZ İPTAL ETME

VAR

VAR VAR

ÜCRETSİZ REZERVASYON DEĞİŞİKLİĞİ

VAR VAR VAR

MUAFİYETLİ HASAR SORUMLULUK SİGORTASI(CDW)

VAR VAR VAR

HIRSIZLIK SİGORTASI(TP)

YOK VAR VAR

LASTİK CAM FAR SİGORTASI(TWH)

VAR VAR VAR

FULL KASKO(SCDW)

YOK YOK VAR

MINI ONARIM(MI)

YOK YOK VAR

EK SÜRÜCÜ (1 KİŞİ)

YOK YOK VAR

 

     

 

ARAÇ GRUBU

MİNİ KORUMA

MIDI KORUMA

MAXI KORUMA

FIAT EGEA-LINEA-DOBLO / RENAULT SYMBOL-TRAFFIC / CITROEN CACTUS-C-ELYSEE / HYUNDAI I20 -ACCENT BLUE / DACIA DUSTER-LODGY-LOGAN / 

     3€      5€      7€

MERCEDES C180-C200-A180-B180-VITO-BMW 3.16- WW.PASSAT- JETTA

     10€      15€      20€

ÖDEME VE DEPOZİT

Kiralama yapan müşterilerimizden kiralama esnasında kendi adlarına düzenlenmiş bir kredi kartına sahip olmaları istenmektedir. Depozit için MasterCard veya Visa kart kabul edlmekte olup Debit card/banka kartı veya ön ödemeli kartlar kabul edilmemektedir.

Sanal Kart ile yapılan ön ödemeli rezervasyonlarda işlem yapılan sanal kartın bağlı olduğu kredi kartının ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ödeme şekli ilgili kanunlar gereğince sadece şahsi kredi kartı  ve debit kart ile yapılmaktadır.

Kiralama türü ve araç grubuna göre değişen depozito tutarının şahsa ait kredi kartından sağlanıyor olması gerekmektedir. Kredi kartının üzerinde kiralama yapacak kişiye ait isim ve soyisim bilgisi bulunmalıdır.

Kira bedeline ek olarak kredi kartına konulacak depozito miktarı için yeterli limit uygunluğunun olması gerekmektedir.

Aracı teslim alacak kişinin ehliyetini ve kendine ait kredi kartını aytucar ofisine ibraz etmesi gerekmektedir. Bu kredi kartının internet kullanımına açık olması gerekmektedir. 

İPTAL VE İADE KOŞULLARI

Ön Ödemeli rezervasyonlarda aracı teslim alma saatinden 24 saat öncesine kadar rezervasyon iptal edilirse kiralama ücretinin tamamı AYTUCAR tarafından iade edilecektir.

Ön Ödemeli rezervasyonlarda aracın teslim edileceği saate 24 saat ile 2 saat arasında kaldığında 1 günlük kiralama ücreti kesilerek geriye kalan tutar AYTUCAR tarafından iade edilecektir. (1 günlük rezervasyonlarda iade yapılmayacaktır )

Ön Ödemeli rezervasyonlarda araç tesliminden 2 saat önce yapılan iptallerde kiralama ücreti iade edilmez.

Ön ödemeli rezervasyonlarda müşterilerimize ait araçlar teslim alma saatinden itibaren 2 saat bekletilecek olup, bu iki saat içerisinde müşterilerimiz araçlarını teslim alabileceklerdir. 2 saat sonrasında rezervasyon sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecek ve ücret iade yapılmayacaktır.

Aracın erken teslimatında kalan gün sayısı iade edilmemektedir.

REZERVASYON DEĞİŞİKLİK KOŞULLARI

Ön ödemeli veya rezervasyon merkezi,çağrı merkezi,AYTUCAR ofisleri vasıtası ile yapılan rezervasyonlarda aşağıdaki maddelerde belirtilen usuller uygulanır. 

444 9 268 no'lu 7/24 çağrı merkezinden, +90 533 574 6703 nolu AYTUCAR rezervasyon merkezinden veya size en yakın AYTUCAR ofisinden yapılan rezervasyonlarda aracı teslim alma saatinden 24 saat öncesine kadar rezervasyon değişikliği ücretsiz olarak yapılacaktır.

24 saatten daha az kalan rezervasyonlarda, rezervasyon değişikliği araç müsaitlik durumuna göre değerlendirilerek yapılacak veya iptal edilecektir.

Ön Ödemeli rezervasyonlarda aracı teslim alma saatinden 24 saat öncesine kadar talep edilen rezervasyon değişikliği ücretsiz olarak yapılacaktır.

Ön Ödemeli rezervasyonlarda araç teslimine 24 saatten daha az kalan rezervasyonlarda, rezervasyon değişikliği yapılarak 1 günlük kira bedeli tahsil edilecektir.

Rezervasyon değişiklikliklerinde halen geçerli olan rezervasyon tarihindeki kiralama ücreti ile yeni rezervasyon tarihindeki kiralama ücreti arasında fark var ise aradaki fark tahsil edilir.

KİRALAMA SÜRESİNİN UZATILMASI

Ön ödemeli veya rezervasyon merkezi,çağrı merkezi,AYTUCAR ofisleri vasıtası ile yapılan kiralamalarda, dönüş tarihinin kira sözleşmesinde yazılan tarihi aşması halinde,uzatma günlerine ait kira bedelinin hesaplanmasında geçerli olan güncel günlük kiralama bedeli ve varsa ekstra hizmetler, ilave sigorta bedelleri eklenerek bulunan kira bedeli kiracının kredi kartından tahsil edilir. Kredi kartında yeterli bakiye olmaması halinde aracın iadesinde tahsil edilir.

TESLİM GECİKMELERİ

Kiralanan araçların iadesinde 1 saat opsiyon bulunmaktadır. 1 saati aşan gecikmelerde ek hizmetler ve isteğe bağlı sigortalarda dahil olmak üzere 1 günlük kira bedeli alınır.

TRAFİK CEZALARI

Trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi ceza müşterimize aittir. Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi veya resmi olmayan makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir.

Kiralama esnasında oluşan trafik ihlallerine ait (HGS/OGS geçiş ücretleri, kaçak geçiş cezaları, trafik cezaları vb.) tutarlar ilgili devlet kurumları tarafından AYTUCAR’a yansıtılmaktadır. Kiralama sırasında gerçekleşen ve müşterimize ait olan ilgili trafik cezası tahsilatı, kiralama sırasında ibraz edilen kredi kartından yapılacaktır.

HGS KULLANIMI

Filomuzdaki tüm araçlarımızda HGS bulunmaktadır. Kiralama süreniz sonlandığında, HGS kullanım bilginiz ofislerimize ulaşır ve geçiş ücreti kredi kartınızdan tahsil edilir. Geçiş ücreti ile ilgili tahsilat süreci Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı olduğu için olağan sürelerden daha geç tahsilat yapılabilmesi mümkündür.

HGS olan araçlarımız ile OGS gişelerinden geçiş yapmanız durumunda; kaçak geçiş yapmış olursunuz. Kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu gibi) ilgili devlet kurumlarına AYTUCAR tarafından ödenir ve kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu gibi), kiralama sürecinde ibraz edilen kredi kartından tahsil edilir. 


Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüsünden yapılan geçişlerde ve özel sektörün işletmesinde olan otoyollarda HGS kullanılamamaktadır, gişede nakit ödeme yapılması gerekmektedir.

GÜVENCELER

Güvencelerimiz hakkında açıklama aşağıda yer almaktadır. Açıklamalar genel ve bilgi amaçlıdır. AYTUCAR bu bilgileri zaman içerisinde değiştirme hakkını saklı tutar. Rezervasyonunuza dahil olan güvenceler fiyat teklifinizde ve/veya rezervasyon konfirmasyonunuzda yer almaktadır. 

Fiyatlarınıza dahil olmayan güvenceleri kiralama başlangıcında satış ofislerimizden satın alabilirsiniz. Geçerli limitlerle ilgili detaylı bilgiyi de satış ofislerimizden alabilirsiniz.

Muafiyetli Hasar Sorumluluk Sigortası (CDW) : Kaza durumunda araçta meydana gelecek maddi hasar ve kayıpları Genel Güvence Koşulları kapsamında karşılamaktadır. Kiralama bedeline dahildir. Ek koruma paketi alınmamış ise Hasar Sorumluluk Sigortası araç gruplarına göre belirtilen muafiyet miktarlarından sonra başlar.

Hırsızlık Sigortası (TP) : Kiracı bu sigorta ile kiraladığı aracı çalınmaya karşı teminat altına alabilir. MİNİ-MİDİ-MAXI KORUMA paketlerine dahildir. Ek sigorta paketleri alınmadığı takdirde;Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin; kasko poliçeleri ile ilgili belirlediği şartları kapsamak koşulu ile meydana gelen hırsızlık olaylarında araç toplam bedelinin % 5 kiralayana rücu edilir.

Lastik-Cam-Far Sigortası ( TWH ): Kiracı dilerse MİNİ-MİDİ-MAXI KORUMA paketlerinden herhangi birisini satın alarak Kasko Sigortası kapsamına girmeyen, lastik yarılması cam ve far kırılmalarından doğabilecek hasarları teminat altına alabilir.

Mini Onarım Sigortası (MI): Aytucar tarafından belirlenen tutarın(500₺) altında kalan hasarlarda polis raporuna ihtiyaç olmadan müşteri beyanı ile onarım güvencesidir. MAXI KORUMA paketi satın alarak bu güvenceye sahip olabilirsiniz.

Full Kasko(SCDW): Kiracı dilerse bu sigorta ile, Muafiyetli Hasar Sorumluluk sigortası(CDW) kapsamına giren Kasko muafiyet yükümlülüğünü ortadan kaldırabilir.

* AYTUCAR fiyat koşulları ile tarifede belirtilen araç tiplerini önceden haber vermeksizin değiştirme haklarını saklı tutar.

Aşağıdaki hallerde Sigortadan Yararlandırma Teminatı geçersiz olacak ve oluşacak zarar sigorta kapsam dışında kalacaktır:

Aracın kira kontratı üzerinde ismi yazılı kişilerden başkasına kullandırılması,

Aracın normal kullanım koşulları dışında kullanılması (aracın yüksek motor harareti ile kullanılması, kötü yol şartları veya patlak lastik üzerinde yürünmesi, araca yanlış yakıt doldurulması ve benzeri diğer durumlar),

Aracın trafik kuralları dışında kullanılması (yasal hız sınırlarının aşılması, kırmızı ışıkta geçilmesi ve benzeri diğer ihlaller),

Aracın alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında kullanılması,

Araçta taşınan bir yükün hasara veya kazaya sebep olması,

Aracın dikkatsiz ve tedbir alınmaksızın kullanılması (yağışlı havalarda yol şartlarına göre hız ayarlamasının yapılmaması, öndeki aracın en az emniyet mesafesinden takip edilmemesi ve benzeri diğer kullanımlar),

Meydana gelmiş bir kazanın veya çalınma durumunun anında müşteriye verilecek olan irtibat telefonlarına bildirilmemesi, aracın kaza yerinde terk edilmesi (doktor raporu ile saptanmış engelleyici bir durum olması durumu hariç),

Meydana gelen bir kazada ilgili makamlardan 48 saat içerisinde gerekli raporların (trafik ve alkol raporu) alınmaması,

Aracın çalınması durumunda orijinal anahtarının teslim edilememesi.

Onay alınmaksızın ve kira süresinin bitmesine rağmen aracın teslim edilmemesi,

Aracın içerisinde taşınan yüklerden ötürü araçta veya karşı tarafta bir hasar oluşması,

Açık veya gizli bir gelir karşılığında yolcu / yük taşımacılığı,

Herhangi bir vasıtayı çekme / itme işlemi,

Lastik, cam veya farda meydana gelen hasarlar Muafiyetli Kaza Sigortası içerisine dâhil değildir. Bu sigorta ayrıca satın alınabilir.

3. şahıslara verilen hasardan doğacak maddi tazminat tutarları, mecburi mali mesuliyet sigortası teminatı kapsamında teminat altındadır. Teminat sınırları dışında kalan tutarlar için müşteri kendisi sorumludur.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin; kasko poliçeleri ile ilgili belirlediği şartların dışına çıkılması nedeni ile, sigorta şirketlerinin sigorta bedelini ödemediği hallerde,

ÖNEMLİ NOTLAR

Herhangi bir kaza durumunda, aracın yeri değiştirilmeden kazanın şekline uygun kaza tespit tutanağı tutulması ya da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınması ve          7/24 hizmet veren 444 9 268 numaralı Destek Hattına bilgi verilmesi zorunludur.

Aracın çalınması durumunda da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak 7/24 hizmet veren 444 9 268 numaralı Destek Hattına bilgi verilmesi zorunludur. Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, 3'cü şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere kiracıdan tahsil edilir.

Lütfen kiralama başlangıcında ve iadesi sırasında Araç teslim etme ve teslim alma formunun doldurulup karşılıklı olarak imzalandığından emin olunuz

Kiralama süresini uzatmak, dönüş saatini ve gününü bildirmek / değiştirmek için lütfen kiralamayı yaptığınız ofisi ve ya Rezervasyon merkezimizi arayınız.

Kiralama sırasında kaza, aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda 444 9 268 numaralı Destek Hattı aranmalıdır.

Kullanımınız sırasında aracın periyodik bakım kilometresi gelmesi durumunda, güvenli bir şekilde yolculuğa devam edebilmeniz için lütfen Destek Hattımızı arayınız.

TEK TARAFLI olarak kazaya uğraması,araca hasar verenin tespit edilememesi veya kaçması ile aracın çalınması durumunda, (aracın) yeri değiştirilmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurarak kaza, hırsızlık, görgü tespit ve alkol tespiti raporları alınmalıdır.

ÇİFT TARAFLI kazalarda ise, aşağıdaki maddelerde bildirilen haller dışında, kazanın oluş şekline göre sürücüler, Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağını tutanak üzerinde belirtilen şekilde doldurmakla yükümlüdürler.

Kazaya karışan araç sürücülerinin sürücü belgesi, araç ruhsat ve zorunlu  trafik sigortası fotokopisi/resimleri ile araçlara ait hasarlı bölgeleri ve plakaları gösterecek şekilde resimlerinin çekilmesi aracı kiralayanın sorumluluğundadır.

Kazaya karışanlardan bir veya birden fazla sürücü yabancı uyruklu veya yabancı ehliyetli ise sürücüye ait pasaport kimlik bilgileri sayfası ile Türkiyeye giriş damgasının vurulduğu sayfanın fotokopisi/resminin de hasar evraklarına eklenmesi zorunludur.

Sigorta şirketleri tarafından talep edilen bu belgelerin hiç getirilmemesi veya eksik getirilmesi aracın kasko kapsamı dışında kalmasına sebep olur ve hasar bedelleri kiralayana  rücu eder.

Çift taraflı kazalarda, sadece aşağıdaki hallerde trafik kazası tespit tutanağı, trafik polisi tarafından düzenlenmektedir.

Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa,

Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,

Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,

Kazaya karışan araçlardan birinin kamu kurumlarına ait olması durumunda,

Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,

Trafik Kazasında sadece 3.kişilere ait eşyalara zarar gelirse,

Kazaya karışan araçlardan birinin trafik güvencesinin bulunmaması durumunda,

Trafik kazası ölüm ve / veya bedeni zarar ile sonuçlanmışsa.

ARAÇ TESLİM ALMA BİLGİLERİ

Aracınızı teslim almadan önce gerekli tüm dokümanların hazır olmasına lütfen dikkat ediniz :

Sürücü Belgesi (Önlü arkalı fotokopisi).

Geçerli bir kredi kartı

Voucher ile kiralama yapan yolcular için de kredi kartından belirli bir miktar provizyon alınması zorunludur.

Rezervasyon onay belgesi

Pasaport, geçerli bir kimlik belgesi

Sadece pasaport yeterlidir ancak her ihtimale karşı geçerli bir kimlik belgesi daha yanınızda bulundurmanızı önemle hatırlatırız.

​ARACIN KİRALAMA HAZIR OLMASI

Aracınızı teslim alacağınız ofisimize geldiğinizde araç kiralanmaya hazır durumda olacaktır. Tüm araçlarımızın mekanik, teknolojik ve konfor bakımından kiralamaya hazır olması için tüm gerekli hassasiyeti göstermek ilk önceliğimizdir. Bu standartların sağlanmadığını düşündüğünüz durumlar olursa, kiralama ile ilgili kişiye bu durumu iletiniz.

KİRALAMA ÖNCESİ KONTROL

Aracınızı teslim almadan önce aracı dikkatlice incelemenizi ve eğer sözleşmede belirtilmemiş herhangi bir çizik ya da zarar söz konusu ise bunu ilgililerle konuşarak sözleşmeyi yenilemelerini isteyiniz. Aracınızı teslim ederken sözleşmede belirtilmemiş zararlar kiralama süresinde gerçekleşmiş kabul edilecek ve müşteri olarak bu zararlardan sorumlu olacağınızı belirtiriz.

Kiralama esnasında ilgili personelimiz tarafından tanzim edilerek tarafınızdan imzalanan Kira Sözleşmesi ve Araç Teslim Formunu kiralama süresince muhafaza ediniz. İthilaf halinde AYTUCAR kayıtları esas alınacaktır.

YAKIT POLİTİKASI

Kiralanan araç size normal şartlarda mevcut yakıt durumu ile verilir ve aynı seviyede yakıt ile getirilmesi istenir.

FATURALAMA

Değerli Müşterimiz, 433 No’lu Vergi Usul Kanunu gereği 01.01.2016 tarihinden itibaren faturalarınız elektronik ortamda düzenlenecektir. Kiralama bitiminde ofislerimiz tarafından sağlanmayacak olup, kayıtlarımızda tanımlı e-posta adresinize gönderilecektir.

ABONE OLUN!

Size özel fırsat ve avantajlardan faydalanmak için lütfen e-bülten haber grubumuza abone olunuz